Archbishop Kizito Lwangaa dies at 68

2
83
Archbishop Lwanga

The Archbishop of the Archdiocese of Kampala, Dr Cyprian Kizito Lwanga has died, the Catholic Church has said.

He was reportedly found dead in his residential house this morning.

“With deep sorrow, I hereby inform you that our beloved Shepherd, the Archibishop of Kampala Archdiocese, His Grace Dr Cyprian Kizito Lwanga has been called to the House of the Lord. The Archbishop was found dead in his room this morning. We pray that the Almighty and Merciful God may grant him eternal rest,” said Fr Pius Male Ssentumbwe in a statement released on Saturday afternoon.

Advert
FOCAGIFO Hope Institute Advert

Born in January 1953, Dr Lwanga had died at the age of 68 years.

Yesterday, (April 2, 2021), Archbishop was a main celebrant at the Way of the Cross prayers at Rubaga Catholic church making it his last public appearance.

He attended Kyabakadde Primary School.

His Priestly Vocation:

He entered Nyenga Seminary in 1964. Between 1972 and 1974, he studied at Katigondo National Major Seminary, in present-day Kalungu District. He then studied Theology at Ggaba National Seminary, in Kampala.

In 1979, he joined the University of Clermont-Ferrand in France, were he studied administration and languages, with particular emphasis on administration.

He later studied at Pontifical University of the Holy Cross in Rome, where in 1994, he earned a doctorate in Canon Law.

Lwanga was ordained a priest on April 8, 1978 at Rubaga Cathedral by Cardinal Emmanuel Kiwanuka Nsubuga. He served as a priest of Kampala Archdiocese until November 30, 1996.

He was appointed first bishop of the Diocese of Kasana-Luweero on November 30, 1996 and consecrated bishop on March 1, 1997 at Kasana-Luweero, by Cardinal Emmanuel Wamala, Archbishop of Kampala, assisted by Bishop Joseph Bernard Louis Willigers, Bishop of Jinja and Bishop Paul Lokiru Kalanda, Bishop of Fort Portal.

On August 19, 2006, he was appointed the third Archbishop of the Archdiocese of Kampala and was installed as the third Archbishop of Kampala on September 30, 2006 at Rubaga Cathedral, succeeding Cardinal Emmanuel Wamala, who resigned.

Follow Us on Social Media

2 COMMENTS

Leave a Reply